TR-0603HV500-R
TR-0603HV500-R
TR-0603HV500-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TR-0603HV500-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
500 mA AC 63 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
TR-0603HV500-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series 0603HV
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 500 mA
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 63 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Melting I²t 0.0019
Approval Agency CQC, UL
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 1.025 Ohms