TR-1245UMFF500-R
TR-1245UMFF500-R
TR-1245UMFF500-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TR-1245UMFF500-R
  • Description
    FUSE BRD MNT 500MA 350VAC 250VDC
  • Delivery Services
500 mA 350 V AC 250 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Quick Inquiry
TR-1245UMFF500-R
Series 1245UMFF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 500 mA
Voltage Rating - AC 350 V
Voltage Rating - DC 250 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t -
Approval Agency UL
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.472" L x 0.177" W x 0.177" H (12.00mm x 4.50mm x 4.50mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.3 Ohms