TR1-2410FA12-R
TR1-2410FA12-R
TR1-2410FA12-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TR1-2410FA12-R
  • Description
    FUSE BRD MNT 12A 125VAC/VDC 2SMD
  • Delivery Services
12 A 125 V AC 125 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Quick Inquiry
TR1-2410FA12-R
Series 2410FA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 12 A
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 125 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Melting I²t -
Approval Agency cURus
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.256" L x 0.122" W x 0.122" H (6.50mm x 3.10mm x 3.10mm)