TS02-66-153-BK-160-LCR-D
TS02-66-153-BK-160-LCR-D
TS02-66-153-BK-160-LCR-D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TS02-66-153-BK-160-LCR-D
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Quick Inquiry
TS02-66-153-BK-160-LCR-D
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical 15.30mm
Termination Style PC Pin
Outline 6.00mm x 6.00mm
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 160gf
Ingress Protection -
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Actuator Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel 0.25mm