TSM53-H50FM33ST-66.666M
TSM53-H50FM33ST-66.666M
TSM53-H50FM33ST-66.666M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TSM53-H50FM33ST-66.666M
  • Manufacturer
    Transko Electronics, Inc.
  • Description
    XTAL OSC XO 66.6660MHZ HCMOS SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
66.666 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
TSM53-H50FM33ST-66.666M
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Transko Electronics, Inc.
Series TSM53
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 66.666 MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 40mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)