TUW10J5R6E
Manufacturer
OhmiteDescription
RES 5.6 OHM 5% 10W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
TUW10J5R6E
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
5.6 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
TUW10J5R6E
| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Ohmite |
| Series | TUW |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 5.6 Ohms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 10W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Flame Proof, Safety |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature | - |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.394" x 0.354" Rectangular x 1.929" L (10.00mm x 9.00mm x 49.00mm) |