TX2SA-L2-4.5V-TH-X
TX2SA-L2-4.5V-TH-X
TX2SA-L2-4.5V-TH-X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TX2SA-L2-4.5V-TH-X
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Quick Inquiry
TX2SA-L2-4.5V-TH-X
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 4.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 500VA, 440W
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 3.38 VDC
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Base Product Number TX2SA
Coil Current 31 mA
Coil Resistance 145 Ohms