Part Number
TXO 120-115-J
Manufacturer
Traco PowerDescription
120W OPEN FRAME AC/DC POWER SUPP
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
58,529 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

TXO 120-115-J
lmages are for reference only.TXO 120-115-J
120W OPEN FRAME AC/DC POWER SUPP
Datasheet-
58,529 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
TXO 120-115-J

| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Traco Power |
| Series | TXO 120 (120W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 8 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 3.00" L x 2.00" W x 0.87" H (76.2mm x 50.8mm x 22.1mm) |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, UKCA |
| Minimum Load Required | No |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 120W |
| Features | Universal Input |
| Standard Number | 62368-1 |
| Base Product Number | - |
| Current - Output 6 | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | TXO 120-112-J | TXO 120-124-J | TXO 120-148-J | TXO 300-112-J |
| Manufacturer | Traco Power | Traco Power | Traco Power | Traco Power |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | 120W OPEN FRAME AC/DC POWER SUPP | 120W OPEN FRAME AC/DC POWER SUPP | 120W OPEN FRAME AC/DC POWER SUPP | 300W OPEN FRAME AC/DC POWER SUPP |
| Series | TXO 120 (120W) | TXO 120 (120W) | TXO 120 (120W) | TXO 300 (300W) |
| Packaging | Box | Box | Box | Box |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |