TXS2SL-L-12V-X
TXS2SL-L-12V-X
TXS2SL-L-12V-X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TXS2SL-L-12V-X
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Quick Inquiry
TXS2SL-L-12V-X
Series TX-S
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 110VDC - Max
Load - Max Switching 110W
Coil Type Latching, Single Coil
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Base Product Number TXS2SL
Coil Current 2.9 mA
Coil Resistance 4.11 kOhms