TXS2SL-L2-12V
TXS2SL-L2-12V
TXS2SL-L2-12V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TXS2SL-L2-12V
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Quick Inquiry
TXS2SL-L2-12V
Series TX-S
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 110VDC - Max
Load - Max Switching 110W
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Base Product Number TXS2SL
Coil Current 5.8 mA
Coil Resistance 2.06 kOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TXS2SL-L2-12V-Z TXS2SL-L2-1.5V TXS2SL-L2-1.5V-X TXS2SL-L2-1.5V-Z
Part Number TXS2SL-L2-12V-Z TXS2SL-L2-1.5V TXS2SL-L2-1.5V-X TXS2SL-L2-1.5V-Z
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V