TXS2SL-L2-4.5V
TXS2SL-L2-4.5V
TXS2SL-L2-4.5V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TXS2SL-L2-4.5V
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Quick Inquiry
TXS2SL-L2-4.5V
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series TX-S
Packaging Tube
RoHS Status
Mounting Type Surface Mount
Coil Voltage 4.5VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A
Switching Voltage 110VDC - Max
Load - Max Switching 110W
Coil Type Latching, Dual Coil
Features -
Termination Style Gull Wing
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 3.6 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 5 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency BSI, cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number TXS2SL
Coil Current 15.6 mA
Coil Resistance 289 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute TXS2SL-L2-4.5V-X TXS2SL-L2-4.5V-Z TXS2SL-L-1.5V-X TXS2SL-L-1.5V-Z
Part Number TXS2SL-L2-4.5V-X TXS2SL-L2-4.5V-Z TXS2SL-L-1.5V-X TXS2SL-L-1.5V-Z
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V