TYKAACSANF-40.000000
TYKAACSANF-40.000000
TYKAACSANF-40.000000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TYKAACSANF-40.000000
  • Manufacturer
    Taitien
  • Description
    XTAL OSC VCTCXO 40.0000MHZ SNWV
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
40 MHz VCTCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
TYKAACSANF-40.000000
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Taitien
Series TY
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type VCTCXO
Frequency 40 MHz
Function -
Output Clipped Sine Wave
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±500ppb
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 2.5mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)