UB3C-820RF8
UB3C-820RF8
UB3C-820RF8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UB3C-820RF8
  • Manufacturer
    Riedon products by Bourns
  • Description
    RES 820 OHM 1% 3W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
820 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Quick Inquiry
UB3C-820RF8
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Riedon products by Bourns
Series UB
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 820 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)