UB5C-150RF8
UB5C-150RF8
UB5C-150RF8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UB5C-150RF8
  • Manufacturer
    Riedon products by Bourns
  • Description
    RES 150 OHM 1% 5W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
150 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Quick Inquiry
UB5C-150RF8
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Riedon products by Bourns
Series UB
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 150 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)