UB5C-1R3F1
UB5C-1R3F1
UB5C-1R3F1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UB5C-1R3F1
  • Description
    RES 1.3 OHM 1% 5W AXIAL
  • Delivery Services
1.3 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Quick Inquiry
UB5C-1R3F1
Series UB
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.3 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)