UB5C-2K7F1
Manufacturer
Riedon products by BournsDescription
RES 2.7K OHM 1% 5W AXIAL
Request for Quotation
UB5C-2K7F1
lmages are for reference only.UB5C-2K7F1
RES 2.7K OHM 1% 5W AXIAL
Delivery Services
2.7 kOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
UB5C-2K7F1
| Series | UB |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 2.7 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 5W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm) |