UCC39002D
UCC39002D
UCC39002D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UCC39002D
  • Manufacturer
    Texas Instruments
  • Description
    IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8-SOIC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
Load Share Controller PMIC 8-SOIC
Quick Inquiry
UCC39002D
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Power Management Specialized
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Applications Load Share Controller
Current - Supply 2.5mA
Voltage - Supply 4.375V ~ 14.25V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Grade -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)