UCLAMP3603T.TCT
UCLAMP3603T.TCT
UCLAMP3603T.TCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UCLAMP3603T.TCT
  • Manufacturer
    Semtech Corporation
  • Description
    TVS DIODE 36VWM 65VC SLP1710N6T
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-XDFN
  • Delivery Services
65V Clamp 2A (1.2/50µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SLP1710N6T
Quick Inquiry
UCLAMP3603T.TCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Semtech Corporation
Series uClamp®
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 37V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 65V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A (1.2/50µs)
Power - Peak Pulse 140W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)