UHE1H151MPD
UHE1H151MPD
UHE1H151MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UHE1H151MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
150 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UHE1H151MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UHE
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 532 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 760 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 120 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UHE1H151MPD1TD UHE1H010MDD UHE1H100MDD1TA UHE1H101MPD
Part Number UHE1H151MPD1TD UHE1H010MDD UHE1H100MDD1TA UHE1H101MPD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH