UHV1A682MHD
UHV1A682MHD
UHV1A682MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UHV1A682MHD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UHV1A682MHD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UHV
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6800 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.392 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.99 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 12 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UHV1A682MHD1TN UHV1A102MPD UHV1A102MPD1TD UHV1A102MPD6
Part Number UHV1A682MHD1TN UHV1A102MPD UHV1A102MPD1TD UHV1A102MPD6
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL