ULD2G1R5MPD6
ULD2G1R5MPD6
ULD2G1R5MPD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ULD2G1R5MPD6
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1.5 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ULD2G1R5MPD6
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series ULD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ULD2G1R5MPD6TA ULD2G1R5MPD6TD ULD2G1R5MED ULD2G1R5MED1TA
Part Number ULD2G1R5MPD6TA ULD2G1R5MPD6TD ULD2G1R5MED ULD2G1R5MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL