ULP180-1358
Manufacturer
EOS PowerDescription
AC/DC CONVERTER 58V 120W
Request for Quotation
ULP180-1358
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 58V 80 ~ 264 VAC, 390VDC Input
ULP180-1358
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | EOS Power |
| Series | ULP180 (180W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 80 ~ 264 VAC, 390VDC |
| Voltage - Output 1 | 58V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 2.07 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm) |
| Approval Agency | CB, CE, cUL, NEMKO, UL |
| Minimum Load Required | No |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 120W (180W Forced Air) |