UMP10T-S2E-S2L-S2Q-S2Q-S2Q-40-A
lmages are for reference only.
  • Part Number
  • Manufacturer
    ARTESYN / Advanced Energy
  • Description
    AC/DC CNVRTR 5V 12V 2X24V 1140W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 4 Output 5V 12V 24V 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 350 VDC Input
Quick Inquiry
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer ARTESYN / Advanced Energy
Series µMP10 GEN II (1200W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 4
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 350 VDC
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 24V
Voltage - Output 4 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 36 A
Current - Output 2 20 A
Current - Output 3 10 A
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation -
Efficiency 91.5%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.11" L x 5.00" W x 1.57" H (256.9mm x 127.0mm x 40.0mm)
Approval Agency CB, CE, CQC, TUV, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 20 A
Current - Output 5 -
Power (Watts) 1140W