UPA1A561MPD
UPA1A561MPD
UPA1A561MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPA1A561MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
560 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPA1A561MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UPA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 560 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 90 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPA1A561MPD1TA UPA1A561MPD1TD UPA1A102MPD UPA1A102MPD1TA
Part Number UPA1A561MPD1TA UPA1A561MPD1TD UPA1A102MPD UPA1A102MPD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL