UPM1A331MPD1TA
UPM1A331MPD1TA
UPM1A331MPD1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1A331MPD1TA
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1A331MPD1TA
Series UPM
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Base Product Number -
Impedance 160 mOhms