URA1D12YMD-6WR3
URA1D12YMD-6WR3
URA1D12YMD-6WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URA1D12YMD-6WR3
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 40V - 160V Input
Quick Inquiry
URA1D12YMD-6WR3
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 40V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 250mA, 250mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 84%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, EN, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV