URA2415YMD-20WR3
URA2415YMD-20WR3
URA2415YMD-20WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URA2415YMD-20WR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 20W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 667mA, 667mA 9V - 36V Input
Quick Inquiry
URA2415YMD-20WR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 667mA, 667mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Efficiency 90%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV