URB2412LD-50WR3
Manufacturer
Mornsun America, LLCDescription
DC DC CONVERTER 12V 50W
Datasheet
DatasheetPackage
6-DIP Module
Request for Quotation
URB2412LD-50WR3
lmages are for reference only.URB2412LD-50WR3
DC DC CONVERTER 12V 50W
Datasheet6-DIP Module
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.167A 9V - 36V Input
URB2412LD-50WR3
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Mornsun America, LLC |
| Series | |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 4.167A |
| Power (Watts) | 50 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Efficiency | 91% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | - |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |