URB4824LD-60WHR3
URB4824LD-60WHR3
URB4824LD-60WHR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URB4824LD-60WHR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER1
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 18V - 75V Input
Quick Inquiry
URB4824LD-60WHR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.5A
Power (Watts) 60 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Heat Sink
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 93.8%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.02" L x 1.03" W x 0.65" H (51.4mm x 26.2mm x 16.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.6 kV