URF2424QB-100WHR3
URF2424QB-100WHR3
URF2424QB-100WHR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URF2424QB-100WHR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    DC DC CONVERTER 24V 100W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 4.2A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
URF2424QB-100WHR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.2A
Power (Watts) 101 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 90%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP Module
Size / Dimension 2.43" L x 1.58" W x 1.09" H (61.8mm x 40.2mm x 27.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV