URS1E472MHD
URS1E472MHD
URS1E472MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    URS1E472MHD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
URS1E472MHD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series URS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3575 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute URS1E472MHD1CA URS1E472MHD1TN URS1E100MDD URS1E101MDD
Part Number URS1E472MHD1CA URS1E472MHD1TN URS1E100MDD URS1E101MDD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH