UVR1H2R2MDD
UVR1H2R2MDD
UVR1H2R2MDD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1H2R2MDD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1H2R2MDD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 56 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR1H2R2MDD1TA UVR1H2R2MDD1TD UVR1H2R2MDD6TP UVR1H010MDA
Part Number UVR1H2R2MDD1TA UVR1H2R2MDD1TD UVR1H2R2MDD6TP UVR1H010MDA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH