V130LT10APX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 14mm
Request for Quotation
V130LT10APX2855
lmages are for reference only.V130LT10APX2855
VARISTOR 205V 4.5KA DISC 14MM
DatasheetDisc 14mm
Delivery Services
205 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
V130LT10APX2855
| Series | LT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 130 V |
| Maximum DC Volts | 175 V |
| Varistor Voltage (Min) | 184.5 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 205 V |
| Varistor Voltage (Max) | 225.5 V |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Energy | 38J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1000 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |