V130LT20BPX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 20mm
Request for Quotation
V130LT20BPX2855
lmages are for reference only.V130LT20BPX2855
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
DatasheetDisc 20mm
Delivery Services
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
V130LT20BPX2855
| Series | LT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 130 V |
| Maximum DC Volts | 175 V |
| Varistor Voltage (Min) | 190 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 205 V |
| Varistor Voltage (Max) | 220 V |
| Current - Surge | 6.5 kA |
| Energy | 70J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1900 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |