V23105A5505A201
V23105A5505A201
V23105A5505A201
  • Delivery Services
Telecom Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
V23105A5505A201
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Series V23105, AXICOM
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 3 A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching 750VA, 660W
Coil Current 23 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 6 ms
Release Time 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Approval Agency cURus
Relay Type Telecom
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 1.05 kOhms