V24C3V3C75BG2
Manufacturer
Vicor CorporationDescription
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Datasheet
DatasheetPackage
Quarter Brick
Request for Quotation
V24C3V3C75BG2
lmages are for reference only.V24C3V3C75BG2
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
DatasheetQuarter Brick
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 22.72A 18V - 36V Input
V24C3V3C75BG2
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Vicor Corporation |
| Series | MICRO (75W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 22.72A |
| Power (Watts) | 75 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OVP, UVLO |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Efficiency | 79% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Quarter Brick |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | V24C3V3C75 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Vicor Corporation | Vicor Corporation | Vicor Corporation | Vicor Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 3.3V 75W | DC DC CONVERTER 3.3V 75W | DC DC CONVERTER 3.3V 75W | DC DC CONVERTER 3.3V 75W |