V300B15C250BS
V300B15C250BS
V300B15C250BS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300B15C250BS
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 250W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    9-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 16.67A 180V - 375V Input
Quick Inquiry
V300B15C250BS
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MINI (250W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 16.67A
Power (Watts) 250 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Efficiency 87.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 9-DIP Module
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V300B
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 250W DC DC CONVERTER 15V 250W DC DC CONVERTER 15V 250W DC DC CONVERTER 15V 250W