V300LU20APX2855
V300LU20APX2855
V300LU20APX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V300LU20APX2855
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Disc 14mm
  • Delivery Services
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Quick Inquiry
V300LU20APX2855
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LU
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 300 V
Maximum DC Volts 405 V
Varistor Voltage (Min) 423 V
Varistor Voltage (Typ) 470 V
Varistor Voltage (Max) 517 V
Current - Surge 4.5 kA
Energy 77J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 14mm