V80231500000G
V80231500000G
V80231500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V80231500000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM
  • Delivery Services
2 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
V80231500000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series V8
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number V802
Type Plug, Male Pins
Number of Positions 2
Positions Per Level 2
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 14-30 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M2
Torque - Screw 0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Wire Strip Length 7mm
Contact Material Brass
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Current - UL 8 A
Voltage - UL 300 V