V80851500000G
V80851500000G
V80851500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V80851500000G
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM
  • Delivery Services
8 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
V80851500000G
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number V808
Type Plug, Male Pins
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M3
Torque - Screw 0.45 Nm (4.0 Lb-In)
Wire Strip Length 7-8mm
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V