VC0201500000G
Manufacturer
Amphenol AnytekDescription
TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG 7.62MM
Request for Quotation
VC0201500000G
lmages are for reference only.VC0201500000G
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
VC0201500000G
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets |
| Manufacturer | Amphenol Anytek |
| Series | 07-762 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Base Product Number | VC02 |
| Type | Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - IEC | - |
| Voltage - IEC | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | Green |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Features | Mating Flange |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Ingress Protection | - |
| Screw Size | - |
| Torque - Screw | - |
| Wire Strip Length | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Contact Tail Length | 0.197" (5.00mm) |
| Insulation Height | 0.563" (14.30mm) |
| Current - UL | 32 A |
| Voltage - UL | 300 V |