VI-J21-EY-B1
VI-J21-EY-B1
VI-J21-EY-B1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VI-J21-EY-B1
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 50W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Half Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.17A 21V - 56V Input
Quick Inquiry
VI-J21-EY-B1
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series VI-J00™ (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 21V
Voltage - Input (Max) 56V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.17A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, SCP
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number VI-J21
Voltage - Isolation 3 kV