VI-RJW012-CZYZ
VI-RJW012-CZYZ
VI-RJW012-CZYZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VI-RJW012-CZYZ
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC/DC CONVERTER 24V 5V 12V 15V
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 3 Output 5V 12V 15V 5A, 4.17A, 1.67A 36V Input
Quick Inquiry
VI-RJW012-CZYZ
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MegaMod™ Jr. (25 ~ 600W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 3
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 5A, 4.17A, 1.67A
Power (Watts) 100W
Voltage - Isolation 3 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 90%
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.30" L x 2.58" W x 0.62" H (185.4mm x 65.5mm x 15.7mm)