VI0901500000G
VI0901500000G
VI0901500000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VI0901500000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLK 9POS TOP ENTRY 5MM PCB
  • Delivery Services
9 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
VI0901500000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Amphenol Anytek
Series VI
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 9
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Vertical with Board
Current 16 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-28 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating -
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)