VLF4012ST-100MR65
VLF4012ST-100MR65
VLF4012ST-100MR65
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VLF4012ST-100MR65
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 10UH 650MA 490MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 490mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
VLF4012ST-100MR65
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series VLF
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 650 mA
Current - Saturation (Isat) 900mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 490mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)