VMS-450C-48-CFS
VMS-450C-48-CFS
VMS-450C-48-CFS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VMS-450C-48-CFS
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V 451W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Quick Inquiry
VMS-450C-48-CFS
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series VMS-450C-CFS (450W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 9.4 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 451W