VMS-R300-1.0-U
Manufacturer
Isabellenhuette USADescription
RESISTOR E
Datasheet
DatasheetPackage
2512 (6432 Metric)
Request for Quotation
VMS-R300-1.0-U
lmages are for reference only.VMS-R300-1.0-U
RESISTOR E
Datasheet2512 (6432 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
300 mOhms ±1% 4W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Metal Foil
VMS-R300-1.0-U
| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Isabellenhuette USA |
| Series | VMS |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 300 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 4W |
| Composition | Metal Foil |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package | 2512 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Size / Dimension | 0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |