VOF-50B-15
VOF-50B-15
VOF-50B-15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VOF-50B-15
  • Manufacturer
    CUI Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 15V 51W
  • Delivery Services
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
VOF-50B-15
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer CUI Inc.
Series VOF-50B (50W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 3.4 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 88%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.05" H (101.6mm x 50.8mm x 26.6mm)
Approval Agency CB Scheme, CE, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 51W