VRA1224LD-20WR3
VRA1224LD-20WR3
VRA1224LD-20WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VRA1224LD-20WR3
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 417mA, 417mA 9V - 18V Input
Quick Inquiry
VRA1224LD-20WR3
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 417mA, 417mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 88%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VRA1224LD-20WR3 VRA1205YMD-6WR3 VRA1212YMD-6WR3 VRA1215LD-20WR3
Part Number VRA1224LD-20WR3 VRA1205YMD-6WR3 VRA1212YMD-6WR3 VRA1215LD-20WR3
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Series
Packaging VRA_LD-20WR3 (20W) VRA_YMD-6WR3 (6W) VRA_YMD-6WR3 (6W) VRA_LD-20WR3 (20W)