VSEB0730H-5R6MC
VSEB0730H-5R6MC
VSEB0730H-5R6MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VSEB0730H-5R6MC
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    AUTOMOTIVE SMD MOLDING POWER CHK
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
5.6 µH Shielded Molded Inductor 8.1 A 26mOhm Max Nonstandard Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Quick Inquiry
VSEB0730H-5R6MC
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series VSEB0730H
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Alloy Powder
Inductance 5.6 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.1 A
Current - Saturation (Isat) 7.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 26mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features Molded Inductors, Automotive Grade Power Inductors
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 2-SMD
Size / Dimension 0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)